Kajaky na divokú vodu

Kajaky na divokú vodu sú uzavreté kajaky, určené najmä na jazdenie na divokej vode. Majú prehnutý kýl kvôli lepšej obratnosti, z pohľadu priečneho profilu majú ploché alebo aj guľatejšie dno, výraznejšie alebo menej výrazné hrany. Dĺžka, šírka a výtlak závisia od typu lode. Primárna i sekundárna stabilita je dobrá, smerová stabilita je horšia, najmä v prípade kratších lodí. Základné delenie kajakov na divokú vodu je na rodeovky, playboaty a creekovky.

Rodeovkykrátke lode s menším výtlakom a už samotný názov napovedá, že sú určené na rodeo/freestyle. Je to štýl jazdenia, pri ktorom majiteľ takejto lodičky vykonáva pestré figúry vo valcoch, či na vlnách. Majú spravidla ploché dno a hrany, špičky sú znížené. Ich dĺžka sa pohybuje okolo 2 m, takže smerová stabilita je horšia. Výtlak je menší, okolo 200 l, takže sú vhodné len do určitého stupňa obťažnosti (WW4). Sú vybavené bezpečnostnými prvkami – úchyty na palube. Vyrábajú sa z polyetylénu (plastu), novým trendom sa stávajú kompozitové rodeovky.
Playboaty v sebe spájajú vlastnosti hravého kajaku a kajaku na jazdenie na divokej vode. Ideálna voľba pre tých, ktorí sa popri jazdení chcú „pohrať“ vo vlne, či vo valci. Dno je plochejšie, hrany výraznejšie. Špičky sú podobne ako pri rodeo kajakoch sploštené, prehnuté. Ich dĺžka je rôzna, od 2 m do cca 2,5 m. Korma lode je znížená a ostrejšia, s malým bočným odporom, takže točenie cez zadnú špicu je veľmi účinné. Vzhľadom k svojmu výtlaku sú vhodné na vodu do obťažnosti WW4. Sú takisto vybavené bezpečnostnými úchytmi na palube. Vyrábajú sa z polyetylénu.
Creekovky sú kajaky s veľkým výtlakom (okolo 300 l) určené na jazdenie divokejších vôd až do obťažnosti WW6. Ich dĺžka sa pohybuje cca od 2,2 do 2,6 m, pričom na zablokované toky sa používajú kratšie lode, na vody s veľkým prietokom dlhšie. Výtlak je sústredený v strede lode, ale je vyvážený aj v špičkách. Spoločným menovateľom creekoviek sú guľaté, objemné a zdvihnuté špičky pre lepší prejazd valcov a stupňov. Majú ploché i guľatejšie dno, s výraznejšími, či menej výraznými hranami, paluba má strechovitejší tvar. Samozrejmosťou sú bezpečnostné úchyty na prednej a zadnej špici a na palube, výpustný ventil na zadnej špici, dôraz sa kladie aj na vnútorné vybavenie. Creekovky sa vyrábajú z polyetylénu.

Kajak Zet Veloc
Kajak inšpirovaný úspešným predchodcom Raptor. Má výbornú primárnu stabilitu i ovládateľnosť. I keď je vhodný na rieky s menším prietokom, disponuje dostatočným výtlakom na vodnatejšie rieky. Vďaka rýchlosti je vhodný aj na extrémne závody.Čo sa týka opierok na nohy, Veloc sa vyrába v dvoch variantoch prevedenia:
• posuvné opierky na nohy
• neposuvné, fixné penové opierky (znižujú hmotnosť lode)

ZET Veloc, kajak na divokú vodu
ZEt Veloc kajak na divokú vodu s veľkou stabilitou a výbornou ovládateľnosťou. Pre bližšie informácie kliknite na obrázok.

Veloc disponuje skvelými jazdnými vlastnosťami, ako sú primárna a sekundárna stabilita a slušné zrýchlenie. I slabší človek nemá problém ho rozbehnúť. Nemožno opomenúť ani vnútorné vybavenie. Je jednoduché a praktické, čo sa odráža aj na hmotnosti kajaku. Sedačka je celá z peny, ktorá izoluje od chladu a je veľmi pohodlná.

Kajak Zet Raptor
Kajak určený na splavovanie divokých vôd. Ideálny na niekoľkodňové zjazdy, obťažné terény, či extrémne závody. Vďaka stabilnému dnu je vhodný aj pre tých, ktorí sa zoznamujú s divokou vodou – začiatočníkov a mierne pokročilých. Vývojárom sa podarilo navrhnúť loď, ktorá je rýchla a zároveň obratná. Vnútorné vybavenie znižuje váhu celej lode, vďaka čomu je Raptor ľahší ako konkurenčné kajaky. Jeho výroba technológiou Železný zaručuje pevnosť a húževnatosť. Opierky na nohy sa vyrábajú v dvoch variantoch prevedenia, podobne ako pri Velocu.

ZET Raptor kajak na splavovanie divokych vod
ZET Raptor ideálny kajak na viacdenné zjazdy, do obtiažneho terénu či na extrémen závody. Technické údaje a bližšie informácie zobrazíte kliknutím na obrázok.

Čo povedať o kajaku Raptor? Má podobne ako Veloc výborné jazdné vlastnosti – je rýchly, obratný a stabilný. Výtlak je rovnomerne rozložený po celej dĺžke lode. Pri prejazde valcom sa špica rýchlo vynorí, bez zmeny smeru. Eskymuje sa výborne. Sedenie, chrbtová opierka i opierky na nohy sú veľmi pohodlné a pevné.
Ak by som mal vytknúť nejaké nedostatky, tak sú to podľa môjho názoru nižšie kolenné opierky. Vyšší ľudia môžu mať teda problém sa do kajaku dostať a to aj vtedy, keď si opierky na nohy upevnia na maximálnu vzdialenosť. Riešením tejto situácie vidím v zabezpečení si nožných opierok, ktoré sa dajú nastaviť na vzdialenejšiu úroveň alebo neposuvných penových opierok, ktoré je možné vyrobiť na mieru.

Kajak Zet Director
Kajak, ktorý je novinkou roka 2013, je vzhľadom k svojej dĺžke, šírke a objemu najväčším kajakom z dielne ZET. Je vhodný pre väčších vodákov, ktorí ho využijú pri jazdení na divokej vode, extrémnych závodoch alebo pri expedičnom pádlovaní. Vďaka svojej dĺžke je neuveriteľne rýchly, vďaka plochému dnu stabilný a obratný a vďaka veľkému objemu sú prejazdy valcom pre neho úplnou hračkou. Interiér kokpitu je vybavený pohodlnou penovou sedačkou, pevnou chrbtovou opierkou a opierkami na nohy a taktiež množstvom prvkov na uchytenie materiálu. Opierka na nohy sa vyrába v dvoch variantoch – zrkadlo a penová výplň.

ZET Director crrkovka na divoku vodu
ZET Director, creekovka na divokú vodu najväčšej obtiažnosti. Základná výbava a technické parametre sa zobrazia po kliknutí na obrázok

Kajak Zet Directorje vzhľadom na svoju dĺžku rýchlikom medzi creekovkami. Napriek tomu si zachováva obratnosť. Má ploché dno, takže je aj stabilný. Prejazdy valcom zvláda výborne s preskočením, aj bez preskočenia. Sedenie má rovnaké ako jeho predchodcovia. Je veľmi pohodlné, podobne ako chrbtová opierka. Bočné opierky sa dajú výškovo nastaviť. Praktickými doplnkami sú úchyty z pružného lanka v interiéri na upevnenie materiálu. Vďaka objemnej zadnej špici je Director skvelým expedičným kajakom.

logo-web

Divoká voda je náš druhý domov. Kajaky na „bielu vodu“ predávame od vzniku obchodu, preto s nimi máme dlhoročné skúsenosti. Vieme poradiť i usmerniť, ochotne sa vám budeme venovať až dokedy si nevyberiete ten správny kajak. Vyberte si odborníkov, vyberte si vodácky obchod Vodaci.sk