Ako vybrať kajak ?

Výber kajaku závisí predovšetkým od účelu, pre ktorý plánujete kajak využívať, od vašich skúseností, úrovne vyspelosti a niekoľkých ďalších faktorov. Ak preferujete plavbu na pokojnej vode, voľte otvorený pevný, či nafukovací kajak alebo dlhší uzavretý kajak. Ak vás láka dobrodružstvo na divokej vode, zaobstarajte si uzavretý plastový kajak, ktorý je kratší a obratnejší.

Ak hovoríme o vlastnostiach kajakov, každý má svoje výhody a nevýhody. Laminátové a karbón-kevlarové kajaky sa na vode pohybujú najrýchlejšie, sú však najmenej odolné voči mechanickému poškodeniu. O čosi pomalšie sú plastové kajaky, ich odolnosť je však oproti laminátovým a karbón-kevlarovým kajakom neporovnateľne vyššia. Nafukovacie kajaky sú oproti pevným pomalšie a pomerne odolné voči poškodeniu. Tu však  dávajte pozor najmä na strety s ostrými kovovými predmetmi!

Jackson Karma, creekovka na divokú vodu
Jackson Karma vlajková loď výrobcu Jackson Kayaks. Skvelá Creekovka na divokú vodu. Kajak pre začiatočníka i profíka. Viac informácií a technické detaily po kliknutí na obrázok.

Medzi ďôležité vlastnosti kajakov (aj iných typov lodí) patrí okrem rýchlosti aj obratnosť a stabilita. Tieto vlastnosti nezávisia len od materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale aj od ich tvaru, najmä dĺžky, šírky, pozdĺžneho a priečneho profilu. Ak hovoríme o rýchlosti, hovoríme o schopnosti lode pohybovať sa vpred s minimálnou časovou stratou. Obratnosť znamená rýchlosť otáčania sa okolo vertikálnej osy alebo do strán. Pri stabilite, ako jednej zo základných vlastností, posudzujeme primárnu, sekundárnu a smerovú stabilitu. Primárna stabilita je schopnosť lode zotrvať v rovnovážnej polohe, či už v pokoji alebo pri pádlovaní. Sekundárna stabilita označuje schopnosť naklonenia lode na bok až do bodu, po ktorom nasleduje prevrátenie. Smerová stabilita je zase schopnosť lode držať pri jazde priamy smer.
Z informácií z posledného odseku teda vyplýva, že kajaky dlhšie a užšie, ktorých priečny profil má tvar V, ktoré majú rovný kýl (pozdĺžny profil) a navyše zvýraznený kýlový výstupok, bývajú rýchlejšie, ale majú horšiu obratnosť a primárnu stabilitu. Ich sekundárna stabilita je však dobrá. Naopak kratšie kajaky s priečnym profilom tvaru U (plochý, guľatý tvar dna), s prehnutým kýlom (pozdĺžny profil) a oblou špicou sú obratnejšie, majú lepšiu primárnu stabilitu, ale sú pomalšie.

Pred nákupom kajaku je potrebné zvážiť aj možnosti jeho skladovania a prepravy. Čo sa týka skladnosti a nenáročnosti na priestor počas prepravy, nemajú nafukovacie kajaky konkurenciu. Je teda preto dôležité vopred dôkladne zvážiť, aké nároky a záťaž budú na kajak kladené a akým spôsobom bude kajak k vode prepravovaný.

logo-webV dnešnej dobe je možné zaobstarať si kajak a ďalšiu vodácku výbavu presne podľa svojich potrieb a predstáv. Široké spektrum sortimentu, rýchle dodacie lehoty, odbornosť a ochota poradiť sú vizitkou dobrého vodáckeho obchodu. Jedným z nich je internetový obchod s vodáckymi potrebami www.Vodaci.sk , ktorý na vodáckom trhu pôsobí už niekoľko rokov. Jeho skúsený a odborne spôsobilý personál vám ochotne poradí a pomôže s výberom vhodného kajaku či ďalšieho vodáckeho vybavenia. Širokú ponuku kajakov nájdete v sekcii kajaky.
Vyberte si váš kajak a užívajte si plavbu, krásy okolitej prírody či atmosféru športového zápolenia.